Наукометрія та індекс цитувань
Для оцінювання результативності наукової діяльності важливе місце відводиться наукометрії – напряму досліджень, що вивчає когнітивні комунікації в науці за частотою цитувань наукових робіт та їх авторів.
Наукометрія — наукова дисципліна, яка вивчає еволюцію науки через численні вимірювання наукової інформації, такі як кількість наукових статей, опублікованих в даний пер часу, цитованість і — розділ наукознавства, що займається статистичними дослідженнями структури та динаміки масивів і потоків наукової інформації.
Поява наукометрії – наслідок експоненціального зростання науки в середині XX століття, коли було звернуто увагу на зміну характеру наукових досліджень – науковці змушені витрачати майже 50 % свого часу на інформаційну діяльність.
В основному завдання наукометрії вирішуються спеціалізованими інститутами та інформаційними службами, які створюють наукометричні бази даних для дослідження публікаційної активності та цитованості авторів наукових праць.
Наукометрична база даних – бібліографічна і реферативна база даних з інструментами для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях.
Найбільш авторитетні і повні міжнародні бази даних, спрямовані на вивчення наукової активності країн (вчених, організацій) за бібліометричними показниками: Web of Science (WoS), Філадельфійського інституту наукової інформації корпорації Thomson Reuters та Scopus, видаваничої корпорації Elsevier. Їх данні враховуються в різних міжнародних і національних рейтингових системах.
Міністерством освіти і науки України у вимогах до опублікування результатів дисертацій або монографії на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук (наказ № 1112 від 17.10.2012 р.) установлено обов’язкові публікації у наукових фахових періодичних виданнях України та інших держав, які включені до наукометричних міжнародних баз даних.
Сформувався набір наукометричних показників, за якими проводяться кількісні оцінки і порівняльний аналіз наукової активності та продуктивності на рівнях:
· індивідуальних дослідників;
· колективів і організацій;
· країн і регіонів.
До них відносяться:
· кількість публікацій;
· аналіз частоти цитованості публікацій;
· імпакт-фактор наукового журналу, в якому вони публікуються;
· кількість отриманих вітчизняних та міжнародних грантів;
· участь у міжнародному науковому співробітництві, складі редколегій наукових журналів.
З перерахованих вище показників останнім часом найбільший інтерес представляють індекс цитування, індекс Хірша і імпакт-фактор.
Індекс цитування – прийнята в науковому світі міра «значущості» праць якого-небудь ученого. Величина індексу визначається кількістю посилань на цю працю ( або прізвище) в інших джерелах.
Індекс Хірша є кількісною характеристикою продуктивності вченого, заснованої не тільки на кількості цитувань його публікацій, але і на кількості цих публікацій. Наприклад, індекс Хірша дорівнює 10, якщо у автора є 10 публікацій, кожна з яких цитується іншими авторами не менше 10 разів. Статті, цитовані менш ніж 10 разів , в індексі не враховуються.
H-індекс представляється щодо об'єктивної оцінкою важливості і затребуваності праць вчених, у зв'язку з тим, що простий підрахунок загальної кількості опублікованих дослідником робіт може бути наслідком його працездатності, а не показником якості проведених досліджень, в той же час, часто цитований вчений може підтримувати свою репутацію, наприклад, написанням оглядових статей або співавторством в безлічі робіт.
Імпакт-фактор журналу – це чисельний показник авторитетності наукового журналу, що відображає кількість посилань на статті, опубліковані в журналі за два попередні роки, віднесене до загальної кількості статей, опублікованих у цьому ж журналі за ці роки.
Як підвищити наукометричні показники автору?
друкуватися в індексованих за кордоном журналах;
друкуватися в іноземних журналах;
друкуватися з іноземними співавторами;
цитувати свої роботи в рамках допущеного мінімуму (30 % від списку використаної літератури);
використовувати іноземні посилання в списку пристатейної бібліографії;
приділяти увагу оформленню назви, анотації, ключовим словам, списку використаної літератури.
Посилання на електронні ресурси
Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук : наказ М-ва освіти і науки, молоді та спорту України від 17.10.12 р. № 1112. URL: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z1851-12.
Наукометрія // Великий тлумачний словник сучасної української мови. URL: http://www.lingvo.ua/uk/Interpret/uk-ru.
Наукометрія // Вікіпедія. URL: http://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=Наукометрія&oldid=12279876 .
Наукометрія // Informetrics.ru. URL: http://informetrics.ru/articles/index.php?cat=34 .
Наукометрические базы данных. URL: http://ntb.pstu.edu/?id=22&L=1 .
Мриглод О. І., Кенна Р., Головач Ю. В., Берш Б. Про вимірювання наукової ефективності. URL: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/vnanu_2013_10_11.pdf .
Симоненко Т. В. Наукометричний напрям розвитку депозитарію "Наукова періодика України". URL: http://archive.nbuv.gov.ua/articles/2010/10stvnpu.html .
Соловяненко Д. В. Галузь наукометрії в умовах конкуренції основних наукометричних платформ. URL: http://archive.nbuv.gov.ua/articles/2011/11sdvgnu.pdf .
Флегантов Л. Для чего нам нужны международные наукометрические базы? URL: http://web-in-learning.blogspot.com/2012/11/blog-post_24.html .
· Чайковський Ю. Б., Сілкіна Ю. В., Потоцька О. Ю. Наукометричні бази та їх кількісні показники. Ч. 2. Фактори, що впливають на кількісні показники наукометричних баз. URL: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/vnanu_2013_9_6.pdf .
· Cybermetrics Research Group. URL: http://internetlab.cindoc.csic.es .
· European Summer School for Scientometrics (ESSS).URL: http://www.scientometrics-school.eu .
· Harnad S. Open Access Scientometrics and the UK Research Assessment Exercise. URL: http://eprints.soton.ac.uk/267142 .
· Harnad S. Validating Research Performance Metrics Against Peer Rankings. URL: http://eprints.soton.ac.uk/265619 .
· Scientometrics // Wikipedia. URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Scientometrics .
· Scientometrics : An International Journal for all Quantitative Aspects of the Science of Science, Communication in Science and Science Policy. URL: http://www.springer.com/computer/database+management+%26+information+retrieval/journal/11192 .
· SCImago: Scientometrics Research Group. URL: http://www.scimagolab.com .
Наукометрична база даних – бібліографічна і реферативна база даних, інструмент для відстеження цитованості наукових публікацій. Наукометрична база даних це також пошукова система, яка формує статистику, що характеризує стан і динаміку показників затребуваності, активності та індексів впливу діяльності окремих вчених і дослідницьких організацій.